Coaching...czyli co?




Agnieszka Adamska Life Coaching Dublin
Agnieszka Adamska Life Coaching Dublin



Life coaching jest:

1. Relacją partnerską opartą na szczerości, poufności i zaufaniu.
To Ty jesteś w tej relacji jedynym ekspertem swojego życia, ja jestem tylko ekspertem kierowania procesem, używając odpowiednich modeli, technik, narzędzi i niezbędnych umiejętności.

2. Alternatywą dla ludzi którzy NIE potrzebują porady psychologicznej lub terapeutycznej oraz doradztwa np. Zawodowego.
Coaching nie "grzebie" w przeszłości i nie stara się udzielić odpowiedzi na pytanie dlaczego? Coaching nie diagnozuje, nie radzi, nie ocenia, nie wyjaśnia, coaching kieruje myślenie klienta na "co" i "jak", dyskutując o "tu i teraz" klienta oraz o planach na przyszłość.
Coach nie powie ci co masz robić, jak, kiedy i gdzie. Coach pomoże ci dotrzeć do sedna, odkryć odpowiedzi na pytania:
  • Czego ja (czyli ty) tak naprawdę chcę?
  • Jak to osiągnąć?
  • Od czego zacząć?
  • Co będę potrzebował i jak to zdobędę?
  • Co może chcieć mnie powstrzymać i jak sobie z tym poradzę? Itp...

Coaching to krótkoterminowa metoda wsparcia osób zdrowych psychicznie ( zdrowych czyli również nie uzależnionych), obejmująca 4 czasami 7 sesji poświęconych na osiągnięcie osobistego celu ( obojętnie czy celem będzie poprawa relacji, wzmocnienie poczucia własnej wartości, osiągnięcie balansu życiowego, zwiększenie efektywności w pracy, zmiana ścieżki kariery itp. itd ).


3. Life coaching obejmuje całe twoje życie od kariery, po relacje z innymi, zdrowie, rodzinę, czas wolny i rozwój osobisty. Coaching wspiera i rozwija twój potencjał. Pozwala na funkcjonowanie na zupełnie innym poziomie.

4. Coaching pracuje na osobie która do coacha przychodzi, a nie na osobie nieobecnej. Pamiętajmy, że chcąc wprowadzać jakiekolwiek zmiany zaczynamy od siebie samych!!

5. Coaching jest uniwersalną metodą dla ludzi z wszystkich krajów, kultur gdyż bazuje na wartościach . A te jak wiemy są uniwersalne i ponadczasowe.

6. Coaching to proces, czyli nic nie dzieje się od razu, potrzebny jest określony czas aby wprowadzić zmianę i obserwować jak dojrzewa i procentuje ( dokładne wyjaśnienie procesu opisałam w artykule "Obalanie mitów 4.1 Coach nakierowuje!..." - w zakładce moje publikacje ).

7. Proces coachingowy składa się z 7 etapów, przez które najczęściej przechodzimy w trakcie 4 sesji trwających 1 do 1.5 godziny. Aby wprowadzana zmiana miała szansę zaistnieć potrzebne są odpowiednie odstępy pomiędzy sesjami ( najmniejsza to dwa tygodnie największa cztery, w zależności od wprowadzanej zmiany. Dłuższe przerwy zazwyczaj są podczas coachingu kariery gdzie dodatkowo jesteśmy objęci ramami czasowymi firmy, terminami projektów itp...W tych wypadkach przerwy mogą okazać się dużo dłuższe).

8. Etapy przez jakie przechodzimy podczas 4 sesji:
Etap 1. Budowanie relacji. Ważne jest aby i coach ( w tym wypadku ja ) i klient poczuli, że chcą ze sobą współpracować, że potrafią sobie zaufać i czują się na tyle swobodnie aby się przed sobą otworzyć.
Etap 2. Wstępne określenie celów. Dlaczego wstępne? Szczegółowy przykład opisałam w artykule pt. "Sekciarski balans życiowy" ( w zakładce moje publikacje ).
Etap 3. Ocena sytuacji "tu i teraz". Po to aby nie wpędzić w klienta w tak zwane maliny i osiągnąć jasność na temat tego co klient już posiada, a co jest mu potrzebne w związku z omawianym tematem.
Etap 4. Wybieranie przyszłości " Kiedy i gdzie". Klient bierze odpowiedzialność za ustalanie celu oraz świadomie go wybiera.
Etap 5. Projektowanie drogi (plan działania). Analiza wszystkich dostępnych opcji, starych i nowych. Wybieranie najlepszej dostępnej możliwości osiągnięcia celu. Zaplanowanie działań.
Etap 6. Zbudowanie drogi ( realizacja planu ).
Etap 7. Ocena postępu czyli sprawdzenie jak wszystko się układa.

9. Coaching to sprawdzona metoda która działa i zmienia życie na lepsze, zawsze na lepsze!!

Korzyści Coachingu
(na podstawie ankiety PWC przeprowadzonej w 64 krajach).
    Coaching przyniósł poprawę w następujących obszarach:
  • 80% Poczucie własnej wartości
  • 73% Relacje
  • 72% Umiejętności komunikacyjne
  • 71% Umiejętności interpersonalne
  • 70% Efektywność w pracy
  • 63% Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym


Kiedy coaching jest efektywny?


1. Kiedy coach ( ja) profesjonalnie i zgodnie z etyką coacha daję z siebie wszystko. Jak to sprawdzić - ocenić? Dowodem są moi klienci, którzy poprzez sesje ze mną wprowadzili satysfakcjonujące ich zmiany.

2. Kiedy klient uświadomi sobie co wspiera zmianę i będzie realizował poniższe punkty:
  • Zaangażowanie w jej wprowadzanie.
  • Wzięcie odpowiedzialność za zmiany.
  • Nieobwinianie
  • Uczucie niepewności i akceptacja tego uczucia.

" To nie najmocniejsze gatunki przetrwają, ani te najbardziej inteligentne, ale te, które najlepiej się przystosowują do zmian." Karol Darwin


Dodatkowe informacje oraz przykłady dotyczące coachingu znajdą państwo w zakładce moje publikacje. Obalam w nich mity porównujące coaching np. do terapii, sekty czy wyłącznie zmiany myślenia na pozytywne oraz wyjaśniam niektóre pojęcia takie jak świadomość, cele, balans życiowy przekładając je na przykłady z życia. Zapraszam do czytania oraz do kontaktu ze mną w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz